1. Autodesk TinkerCad műszaki rajzoló program online
A TinkedCad az Autodesk ingyenes 3D oktató- és tervezőprogramja. Egy regisztráció után azonnal használható tervezőprogram jelenik meg a böngészőben. Egyetlen hátránya, hogy túl egyszerű, de ha bonyolultabb tervezést szeretnél végezni, nézd meg az ingyenes letölthető műszaki rajzoló programokat is.
2. LibreCad 2D műszaki rajzoló program
A LibraCad a 2000-es éveket idézi számomra, amikor még a 2D-s AutoCad-ben rajzoltunk.
Ingyenes és nyílt forráskódú CAD szoftver, amely csak 2D-s rajzolást tesz lehetővé, azt viszont profi módon. Az izometrikus nézet valamelyest pótolja a 3D hiányát. Mindössze 30 MB-ot foglal a merevlemezen és nagyon szerény a gépigénye, ezért régebbi számítógépeken is használható.
Windows, Linux és MacOs rendszerekre is elérhető.
A LibreCad weboldala: https://librecad.org/
3. FreeCad műszaki rajzoló program
A FreeCAD egy nyílt forráskódú parametrikus tervezőprogram, amely a gyakori CAD alkalmazásokra teljesen ingyenes megoldást biztosít, pl. terméktervezés és az egyszerűbb gyártási folyamatok.
Fontosabb funkciói:
Python integráció: A Freecad egy része Pythonban van fejlesztve, ezáltal Python segítségével személyre lehet szabni a felületét, saját makrókat lehet írni, stb.
2D rajzolás: integrált 2D tervezés is helyet kapott a programban
CAM modul integráció: rendelkezik integrált CAM modullal.
A Freecad weboldala: https://www.freecadweb.org/
4. NanoCad műszaki rajzoló program
A klasszikus AutoCad-hez hasonló a kezelőfelülete, így könnyű váltani a NanoCad-re. Klasszikus CAD program parametrikus funkciókkal, ami kiemeli a többi közül, az praktikus táblázatkezelő megoldása. A NanoCad fizetős kiegészítőket kínál a programhoz, illetve további ingyenes kiegészítők is elérhetőek, amelyet a felhasználók írtak a programhoz.
A NanoCad weboldala: https://nanocad.com/products/nanoCAD/
5. Blender műszaki rajzoló program
A Blender egy ingyenes és nyílt forráskódú 3D-s tervezőprogram. Támogatja az összes 3D tervezési folyamatot: a parametrikus modellezést, a terméktervezést, az animáció készítést, a szimulációt, a renderelést és a mozgáskövetést, a videószerkesztést és 2D animációs folyamatokat.
A Blender kilóg a gépészeti tervező programok közül, mert építészeti tervezésekre is kiválóan használható. Gyakran használják 3D nyomtatott modellek készítésére is.
A Blender weboldala: www.blender.org
6. Sketchup 3D tervező program
A Sketchup egy széles körűen használható, könnyen tanulható 3D tervező porgram. Ez sokkal inkább egy
A Sketchup egy magas szintű 3D tervezőprogram, amit elsősorban építészek, tájépítők használnak előszeretettel. Egyszerű, könnyen áttekinthető kezelőfelülettel rendelkezik, csak a legfontosabb funkciók. Böngészőben futtatható, személyes használatra ingyenes.
Fontosabb funkciói:
3D modellraktár (3D warehouse): több ezer 3D-s modell elérhető, amit egy gombnyomással be lehet helyezni a tervbe. A nagy márkák termékei közül lehet választani, profi látványterveket lehet vele készíteni.
Séta eszköz (Walk tool): szemmagasságból megtekinthető a terv, ezáltal minden nézetből meg lehet vizsgálni, hogy megfelelő-e terv.
Videó a használatáról. A videó régi már, viszont az funkciók ugyanazok, mint a jelenlegi verzióban előrhetőek:
A Sketchup előnyei:
- Ingyenes a böngészőben futtatható verzió
- Végtelen lehetőségek a 3D tervezésre
- Böngészőből Google vagy Facebook fiókkal be lehet jelentkezni
A Sketchup hátrányai:
A Sketchup linkje: https://www.sketchup.com/
Vissza a főoldalra: https://csaladihaz-epites.hu/